Otázky a odpovede
Pomerové rozdeľovače tepla
Pomerový rozdeľovač tepla je merací prístroj, ktorý slúži na výpočet reálnej hodnoty spotreby tepla v jednotlivých bytoch. Prístroje sú inštalované na vykurovacích telesách, registrujú odber tepla pomocou bezrozmerných pomerových jednotiek. Tieto jednotky predstavujú podiel na celkovej spotrebe v objekte. Je možné stanoviť spotrebu konkrétneho bytu či vykurovacieho telesa.
Prístroje registrujú množstvo odovzdaného tepla z vykurovacích telies. Pevným spojením prístroja a vykurovacieho telesa je zabezpečené presné meranie teplotných pomerov na vykurovacom telese. Ak sú známe parametre vykurovacieho telesa, je možné stanoviť jeho výkon a následne spotrebu tepla, ktorá bola prostredníctvom radiátora odobratá. Existujú dva rozdielne funkčné princípy: RVN na princípe odparovania kvapaliny a modernejšie elektronické RVN. Najnovšia rada prístrojov RVN Techem data III poskytuje možnosť vykonať odpočet spotreby tepla diaľkovo – bez vstupu do bytov.
Pri odparovacích rozdeľovačoch vykurovacích nákladov sa meranie vykonáva pomocou odparovacej trubice (ampulky), naplnenej meracou kvapalinou. Tesným spojením vykurovacieho telesa a teplovodivej časti odparovacieho prístroja je zabezpečené odparovanie meracej kvapaliny. Odparené množstvo sa posudzuje podľa zvolenej stupnice podľa parametrov vykurovacieho telesa. V závislosti na teplote vykurovacieho telesa sa meracia kvapalina odparuje buď rýchlejšie alebo pomalšie. Množstvo odparenej kvapaliny znázorňuje pomernú spotrebu.
V praxi sa používajú elektronické RVN vybavené jedným alebo dvoma snímačmi teploty. Skladajú sa z uchytávacieho dielu a plošného spoja s LCD-displejom. U jednosnímačového systému meria snímač teplotu povrchu vykurovacieho telesa. Teplota v miestnosti je zohľadňovaná prostredníctvom pevne danej teplotnej hodnoty v prístroji. Spoločnosť Techem používa zásadne dvojsnímačové prístroje: prvý snímač meria teplotu povrchu vykurovacieho telesa, druhý meria teplotu vzduchu v miestnosti. Zo zisteného teplotného rozdielu a špecifických údajov vykurovacieho telesa, ktoré sú naprogramované v prístroji, sa vypočíta pomerná spotreba tepla. Výstupné údaje z dvojsnímačových prístrojov sú namerané s vyššou presnosťou než v prípade jednosnímačových prístrojov. Rádiové rozdeľovače vykurovacích nákladov sa od tradičných elektronických prístrojov odlišujú tým, že údaje o spotrebe sa získavajú pomocou diaľkového odpočtu s využitím rádiového signálu. Výhodou je, že odpočet prebieha mimo užívateľskej jednotky a tak prítomnosť užívateľa bytu nie je potrebná.
Rádiové rozdeľovače vykurovacích nákladov sa od tradičných elektronických prístrojov odlišujú tým, že údaje o spotrebe sa získavajú pomocou diaľkového odpočtu s využitím rádiového signálu. Výhodou je, že odpočet prebieha mimo užívateľskej jednotky, prítomnosť užívateľa bytu nie je potrebná. Odpočet pomocou rádiového zberu údajov umožňuje získavať oveľa väčšie množstvo nameraných hodnôt za výrazne kratší čas. Štruktúra odpočtu obsahuje namerané hodnoty celoročnej spotreby, históriu merania k 15. a poslednému dňu v mesiaci, stav prístroja a prípadné chybové hlásenia. Vďaka podrobnej histórii merania nie je potrebný medziodpočet pri zmene užívateľa.
Za účelom objasnenia tejto problematiky nechala spoločnosť Techem vypracovať štúdiu o posúdení elektromagnetickej nezávadnosti. Výsledok štúdie: podľa aktuálnych vedeckých poznatkov neexistujú žiadne náznaky negatívnych vplyvov na zdravie človeka v dôsledku vysielania rádiových vĺn, resp. používaním rádiového systému spoločnosti Techem. Podľa najnovších poznatkov v oblasti elektromagnetickej kompatibility je možné bez akýchkoľvek pochybností inštalovať rádiové systémy v bytových domoch, na pracoviskách, ako aj vo verejných zariadeniach. Vysielacia energia, ktorá je v priebehu jedného roku vyprodukovaná jedným bytom vybaveným rádiovým systémom, zodpovedá približne jednému päťminútovému hovoru mobilným telefónom.
Z dôvodu zaistenia bezpečného prenosu nameraných hodnôt sú údaje pred samotným prenosom zašifrované. Ďalšiu ochranu zaisťuje plombovanie prístrojov a zároveň softwarovo podporovaná detekcia manipulácie a demontáže.
Elektronické rozdeľovače vykurovacích nákladov registrujú teplotnými snímačmi teplotu vykurovacieho telesa ako aj teplotu vzduchu v miestnosti. Na základe týchto teplôt a parametrov vykurovacieho telesa indikujú podiel na celkovej spotrebe tepla v objekte. Intenzita nárastu hodnôt pomerových jednotiek na prístroji priamo súvisí s teplotou a výkonom vykurovacieho telesa. Zjednodušene povedané „na horúcom radiátore“ pribúdajú jednotky „rýchlejšie“. Vypočítané jednotky spotreby sa zobrazujú na LCD displeji a sú ukladané do pamäte prístroja ku dňu prepnutia (posledný deň vykurovacieho obdobia). Následne prístroj začína merať nové vykurovacie obdobie s nulovým počiatočným stavom.
V prípade tepelného pôsobenia na snímač teploty v miestnosti, napr. akumuláciou tepla alebo manipuláciou, sa elektronické rozdeľovače vykurovacích nákladov automaticky prepnú do jednosnímačovej prevádzky. V tomto „ochrannom režime“ vypočítava prístroj spotrebu podľa pevne naprogramovanej náhradnej teploty miestnosti (20°C), a aktuálnych nameraných hodnôt, pričom zaznamená aj najmenšie zvýšenie odberu v dôsledku ovplyvňovania. Prístroj je schopný rozoznať a zaznamenať spôsob, dátum a čas manipulácie. Pred manipuláciou je prístroj chránený umelohmotnou plombou.
Spoločnosť Techem používa ekologicky nezávadné lítiové batérie, ktoré neobsahujú kadmium ani ortuť. Batérie pre rozdeľovače vykurovacích nákladov majú životnosť minimálne 10 rokov plus jeden rok rezerva.
Väčšina prístrojov je vyvíjaná pod naším vedením s využitím nášho know-how. Spoločnosť Techem vlastní výhradné distribučné práva a necháva si prístroje vyrábať u kvalifikovaných producentov v Nemecku.
Pri odparovacích rozdeľovačoch vykurovacích nákladov sa meranie vykonáva pomocou odparovacej trubice (ampulky), naplnenej meracou kvapalinou. Tesným spojením vykurovacieho telesa a teplovodivej časti odparovacieho prístroja je zabezpečené odparovanie meracej kvapaliny. Odparené množstvo sa posudzuje podľa zvolenej stupnice podľa parametrov vykurovacieho telesa. V závislosti na teplote vykurovacieho telesa sa meracia kvapalina odparuje buď rýchlejšie alebo pomalšie. Množstvo odparenej kvapaliny znázorňuje pomernú spotrebu.
Ampulky odparovacích rozdeľovačov vykurovacích nákladov sú naplnené methylbenzoátom. Jedná sa o aromatickú látku, ktorá sa vyskytuje taktiež v kozmetike, v mydlách alebo ako aromatická látka v potravinách.
Spolkový zdravotnícky úrad vylučuje závadnosť. Koncentrácia odparenej kvapaliny vo vzduchu v miestnosti je úplne minimálna, tak ako množstvo kvapaliny v ampulke (približne 2 gramy). Záver Spolkového zdravotníckeho úradu: „Výskumy inhalačného príjmu nepreukázali žiadne organické zmeny. Testy citlivosti nepreukázali žiadne alergické reakcie. Karcinogénne účinky methylbenzoátu neboli preukázané.“ S ohľadom na vyššie uvedené nie je u methylbenzoátu v minimálnej koncentrácii očakávaná žiadna ujma na zdraví alebo iné obmedzenia. Prístroj je bezpečne uzavretý a chránený pred neželaným otvorením (napr. deťmi). K vykurovaciemu telesu je pripojený pevne, takže rozbitie meracej ampulky nedopatrením je prakticky vylúčené. Rovnako zápach je vzhľadom k nízkej koncentrácii v bežnej prevádzke takmer vylúčený. Ak pri neodbornej manipulácii alebo poškodení prístroja dôjde k zasiahnutiu pokožky kvapalinou, môže dôjsť k jej podráždeniu. V takomto prípade postihnuté miesto ihneď dôkladne umyte mydlovou vodou.
Po vykonaní ročného odpočtu sa ampulka uzatvorí a ponechá v prístroji na ľavej strane a zároveň sa nasadí nová ampulka. Pôvodná ampulka slúži na kontrolné účely a porovnania. Ampulky majú každý rok rozdielne farby z dôvodu vylúčenia zámeny alebo manipulácie.
Aby bola udržiavaná požadovaná teplota miestnosti, nemusí byť radiátor teplý, preto pre správne nastavenie termostatickej hlavice je dobré kontrolovať teplotu miestnosti izbovým teplomerom. Neotvárajte dlhodobo okná ani na „vetračku“, pretože aj pri zatvorenej termostatickej hlavici môže radiátor hriať. Každá miestnosť môže mať iné podmienky z hľadiska úniku tepla, preto je potrebné nájsť optimálne nastavenie termostatickej hlavice pre každý radiátor zvlášť. (ak je nastavená termostatická hlavica na tzv. Ecomod nemusí to znamenať aj automatické šetrenie). Aj pri neobývaných bytoch sa odporúča nezatvárať radiátory, ale nastaviť termostatickú hlavicu na temperovanie. Radiátor ani prístroj nezakrývajte, aby teplo z radiátora mohlo voľne cirkulovať a aby prístroj mal správne podmienky na meranie.