Techem - tipy pre úsporu energií

Vetranie: krátko a intenzívne

Urobte prievan: najprv vypnite vykurovanie a potom otvorte okná. K tomu, aby sa do bytu dostal čerstvý vzduch bez straty tepla postačí iba pár minút.

Regulácia teploty v miestnostiach podľa skutočnej potreby

Šetrite peniaze v spánku. Je to jednoduché. Znížte teplotu v noci alebo pokiaľ nie ste doma. Ale: nenechávajte miestnosti vychladnúť úplne – opätovné vyhriatie stojí mnoho energie.

Ponechať voľne prístupné vykurovacie telesá

Dlhé závesy, záclony a nábytok, ktoré sa nachádzajú pred vykurovacím telesom majú izolačné účinky, zabraňujú odovzdávaniu tepla do miestnosti. Ak vykurovacie teleso vydáva praskavý zvuk, je nutné ho odvzdušniť. Je lákavé využívať vykurovacie telesá na sušenie prádla, no zvýši to Vaše náklady na teplo.

Okná: test pomocou sviečok

Už ste niekedy testovali tesnosť Vašich okien? Utesnite všetky špáry a štrbiny pokiaľ sviečka neprestane plápolať. Keď v noci zatiahnete rolety a závesy, ušetríte ešte zopár eur naviac.

Zatváranie dverí

Zabráňte prechodu teplého, vlhkého vzduchu z vykurovaných do slabo vykurovaných miestností. Dvere nechávajte zatvorené, zabránite taktiež tvorbe plesní.

Vlhkosť vzduchu: určenie správnej hodnoty

Vlhký vzduch je vnímaný ako teplejší a znižuje nepríjemné vírenie prachových častíc. Rastliny a zvlhčovače vzduchu umocňujú tepelnú pohodu. Ale: kúpeľňové a kuchynské výpary by ste mali odvádzať z bytu čo najrýchlejšie.

Voda: menej znamená viacej

Menej vody, zvlášť teplej, je priaznivé pre Vašu peňaženku. Drahú vodu je možné zredukovať použitím úsporných armatúr, nádob na splachovanie a domácich spotrebičov, riadnym uťahovaním vodovodných kohútikov a sprchovaním miesto kúpeľa.

Pravidelné odvzdušňovanie vykurovacích telies

Vďaka cirkulujúcej vode bude zaistená optimálna funkčnosť energetickej využiteľnosti.

Hore